Serwis klimatyzatorów jest nie mniej ważny, niż dobrze wykonany montaż.

Od częstotliwości prowadzenia przeglądów i jakości ich wykonania zależy jak długo będzie działała klimatyzacja i jak czystym powietrzem będziecie oddychać. Klima służy nie tylko do schładzania albo nagrzewania powietrza ale i do jego oczyszczania.

W trakcie używania klimatyzatora do 98% pyłu zostaje się w nim. Przy tym nie tylko na filtrach ale i na innych podzespołach – obudowie, wentylatorze, wymienniku.

Jakie czynności zawiera standardowy serwis klimatyzacji?

Czyszczenie wewnętrznej jednostki.

Pierwszą czynnością jest czyszczenie wszystkich elementów jednostki – filtrów, obudowy, wentylatora, wymiennika, źaluzjj, tacy skroplinowej. Czyszczenie wykonuje się wodą i środkami myjącymi.

Odgrzybianie.

Na tym etapie wszystkie poprzednio wyczyszczone podzespoły należy obrobić środkiem odgrzybiającym. Szczególną uwagę przedzielamy czyszczeniu wymiennika i układu odprowadzenia skroplin – same tu kurz kontaktuje z wodą i same tu zbiera się najwięcej grzybków.

W razie potrzeby stosujemy parownicę wytwarzającą parę. Przy temperaturze około 100ºC ginie większość bakterii.

Czyszczenie zewnętrznej jednostki.

Zewnętrzna jednostka oczywiście nie potrzebuje odgrzybiania ale jest narażona na zabrudzenia kurzem z ulicy i też potrzebuje regularnego czyszczenia.

W maksie mocno zabrudzony agregat może spowodować poważne awarie i spowodować wymianę całej klimatyzacji. Do czyszczenia obudowy, wymiennika i wentylatora stosujemy specjalny środek czyszczący, który potrafi rozpuścić najmocniejsze zabrudzenia.

Sprawdzenie szczelności układu chłodniczego.

Bardzo ważnym jest sprawdzanie układu chłodniczego (sprawdzamy szczelność i najważniejsze robocze parametry).

Sprawdzenie prawidłowości działania urządzenia.

Na tym etapie sprawdzamy klimę w różnych trybach, jej wydajność, sprawdzamy układ odprowadzenia skroplin, elektryczne łącza.