Montaż klimatyzacji w bloku - czy potrzebne jest pozwolenie?

Przed wyborem konkretnego urządzenia warto się upewnić, czy jego montaż w interesującym nas miejscu będzie w ogóle możliwy, a jeśli tak, to jakie wymagania będzie musiał spełniać.

Konieczne okaże się przyjęcie odpowiedniej uchwały przez spółdzielnię, która określi, w jakich miejscach możliwa jest instalacja urządzenia.

Na podstawie przyjętej uchwały wspólnota może udzielić zgody na montaż klimatyzacji. Jak łatwo się domyślić, cały proces zajmuje nieraz nawet parę miesięcy. Sytuacja okaże się zdecydowanie prostsza, jeśli zarządca przechodził już taką procedurę w przeszłości. Jeżeli więc nie jesteś pierwszą osobą, która wnioskuje o możliwość instalacji klimatyzatora, masz szansę uzyskać zgodę w przeciągu paru dni, a nawet kilku godzin.

W wielu przypadkach montaż klimatyzacji okaże się niemożliwy albo skomplikowany. O chłodzeniu pomieszczeń w ten sposób powinni zapomnieć na przykład właściciele lokali w zabytkowych kamienicach. Ich zapędy z pewnością zostaną bowiem ukrócone przez 1konserwatora.

 

Brak zgody – co zrobić?

Jeżeli montaż urządzenia naruszyłby elewację budynku, zgoda zwykle nie jest udzielana. Nie powinno z kolei być problemu z ustawieniem klimatyzatora na balkonie, chociaż i tu obowiązują zwykle różne obostrzenia związane m.in. z obowiązkiem nieprzekraczania określonego poziomu hałasu.

W przypadku braku zgody na klimatyzację najlepiej zacząć od rozmowy – czasem wystarczy przedstawić inne argumenty lub lepiej je zaprezentować, żeby opór zniknął.

Jeśli to nie pomoże, od decyzji można się odwołać na zasadach określonych w Prawie spółdzielczym (art. 32) oraz statucie spółdzielni.

Czy mogę wykonywać przegląd klimatyzatora samodzielnie we własnym zakresie?

Odpowiedź brzmi – raczej nie, a jeżeli klimatyzator jest na gwarancji – zdecydowanie nie.

Użytkownik po prostu najczęściej nie ma wiedzy o zasadach działania urządzenia chłodniczego i niezbędnego doświadczenia, żeby podejmować takiego rodzaju działania. Każda próba dostania się do podzespołów urządzenia najczęściej kończy się ich uszkodzeniem. Lepiej zostawić tę robotę dla fachowca – wyjdzie szybszej, lepiej i taniej.

Jedynie, co zalecamy aby Klient robił samodzielnie to  czyszczenie filtrów siatkowych. Można to robić np. raz w miesiącu, nie czekając na serwisanta. Jest to prosta sprawa –filtry znajdują się pod przednim panelem i łatwo się wyjmują. Wystarczy wyczyścić szczoteczką zebrany kurz i przepłukać czystą wodą. Można dodatkowo użyć płynu lub pianki odgrzybiającej, którą stosuje się do klimatyzacji samochodowej. Pamiętajmy o porządnym spłukaniu wodą – resztki chemii mogą spowodować nieprzyjemny zapach.

Czy podczas wykonania serwisu dokonywane są naprawy?

Nie. Chyba że drobne – takie, jak wymiana baterii albo coś podobnego.

Standardowy serwis zawiera czyszczenie klimatyzacji i testowanie. Także w razie potrzeby, diagnozujemy proste usterki.

Bardziej zaawansowana diagnoza potrzebuje więcej czasu, wiedzy i narzędzi. Więc, za taką diagnozę pobierana dodatkowa opłata.

Naprawa najczęściej wymaga sporo czasu, wiedzy i narzędzi. Do tego warto doliczyć koszt materiałów i części zamiennych.

Przykładowe zgłoszenie: ‘’klimatyzator gorzej chłodzi”. Aby  prawidłowo wykonać diagnozę, należy wykonać czyszczenie klimatyzacji. Po czyszczeniu rozpoczynamy diagnozę usterki i na tym serwis się kończy. Najczęściej klimatyzacja gorzej chłodzi przez brak czynnika. Wykonanie takiej naprawy może trwać od kilku godzin do kilku dni.   Oczywiście w tym przypadku pobierana jest opłata za naprawę, przy tym jej wysokość uzależniona jest od poświęconego czasu, ilości dojazdów, kosztu materiałów i części zamiennych.

Jak często należy wykonywać serwis klimatyzacji?

To zależy od warunków, w których działa urządzenie i od wymagań producenta.

1 raz w roku

Raz na rok można serwisować klimatyzację w domu albo w biurze pod warunkiem, że jest mało używana i tylko w trybie chłodzenia. Dotyczy to generalnie klientów, dbających o sprawność urządzeń nie objętych gwarancją. Także taka częstotliwość może byś stosowana w przypadku nowych urządzeń, jeśli producent nie wymaga serwisu częściej, niż raz w roku.  Zalecany jest „pełny” przegląd w okresie jesiennym – we  wrześniu albo październiku.

2 razy w roku 

Wiosną (przed sezonem) i na jesieni (po sezonie). Zalecana jest dla Klientów wymagających, dbających zarówno o sprawność urządzenia jak i o czystość powietrza. Może to być klimatyzator w domu albo biurze, używany latem i zimą (w trybie grzania).

Dlaczego tak często?  Latem, podczas aktywnej eksploatacji klimatyzatora, występuje  stały kontakt kurzu z wodą, skraplającą się na wymienniku w jednostce wewnętrznej. Takie połączenie tworzy wewnątrz klimatyzatora  bardzo dobre środowisko dla różnego rodzaju grzybów i bakterii.

Przegląd sezonowy na jesieni jest pełny/rozszerzony  (dla tego dłuższy od wiosennego) ale generalnie polega na porządnym czyszczeniu i odgrzybianiu wszystkich części klimatyzatora, po to, żeby nie oddychać przez pół roku do kolejnego serwisu niebezpiecznymi mikrobami. W szczególności to jest bardzo istotne dla alergików i dzieci. Najlepiej wykonać serwis we wrześniu-październiku.

Przegląd sezonowy wiosną, po zimowym postoju, oczywiście zawiera i odgrzybianie klimatyzacji ale generalnie polega na sprawdzeniu sprawności urządzeń. Jest kontrolnym przeglądem, przygotowywaniem klimatyzacji do gorącego sezonu. Najlepiej wykonac serwis w kwietniu albo maju.

Oprócz tego bardzo często przy kupnie klimatyzatora serwis co 6 miesięcy jest wymaganiem producenta i od tego zależy ciągłość okresu gwarancyjnego.

Minimum 2 razy w roku i częściej

Tak częstego serwisu potrzebują urządzenia, które działają w trudnych warunkach –  np. sklepy, magazyny, produkcja, zakłady fryzjerskie.

Inną kategorią są klimatyzatory działające w miejscach publicznych – szpitale, przychodnie, urzędy itp.  W tych przypadkach wymagane jest częste i dokładne czyszczenie.

Z kolei w serwerowniach lub maszynowniach, oprócz czyszczenia, ważna jest bezawaryjność klimatyzacji. Opóźnienie z serwisem i spowodowana nim usterka może doprowadzić awarii elektroniki serwerów, która odbije się ogromnym kosztem.

Jak często trzeba dopęłniać klimę czynnikiem?

Nie ma czegoś takiego, jak okresowe dopełnianie klimy czynnikiem. Jeżeli brakuje czynnika – to jest poważna awaria, naprawa której potrzebuje dużo czasu i wiedzy serwisanta.

Nie można po prostu dodać czynnik – jest to przeciwprawne. Firma serwisująca może dostać dużą karę grzywną, a Urząd Dozoru Technicznego anulować certyfikat F-gazowy.

Tak, na przykład, naprawa nieszczelności w zwykłym domowym splicie może trwać i dwa dni.

Najpierw trzeba zdiagnozować brak gazu – czasami występują inne usterki z podobnymi objawami. Potem znaleźć nieszczelność (i to jest najbardziej trudne) i ję usunąć. Dalej konieczna jest próba szczelności – układ napełnia się azotem pozostaje z dużym ciśnieniem na dobę. Dopiero po stwierdzeniu szczelności można wykonać napełnienie klimatyzatora czynnikiem.

Przy dobrym montażu cały czynnik zostanie w układzie aż do końca eksploatacji klimatyzatora. A to znaczy, że klima nie będzie narażona na najbardziej poważne i drogie naprawy. Ponieważ poprzez czynnik z olejem, które krążą w układzie, sprężarka (najdroższa część klimatyzatora) schładza się i smaruje się. Tak, że nie warto oszczędzać na montażu klimy, robota dobrego fachowcy kosztuje. Można nawet wybrać tańsze urządzenie i ono przy dobrym montażu będzie niezawodnie działało przez 10-15 lat. I, odwrotnie, można kupić sprzęt z górnej połki i zaoszczędzić na montażu – może okazać się, że za rok klima jest do wymiany.

Jakie czynności zawiera serwis klimatyzacji?

Czyszczenie wewnętrznej jednostki.

Pierwszą czynnością jest czyszczenie wszystkich elementów jednostki – filtrów, obudowy, wentylatora, wymiennika, żaluzji, tacy skroplinowej. Czyszczenie wykonywane jest wodą i środkami myjącymi.

Odgrzybianie.

Na tym etapie wszystkie poprzednio wyczyszczone podzespoły należy obrobić środkiem odgrzybiającym. Szczególną uwagę skupiamy na czyszczeniu wymiennika i

układu odprowadzenia skroplin –tu kurz kontaktuje się z wodą i tu zbiera się najwięcej grzybów.

W razie potrzeby stosujemy parownicę wytwarzającą parę. Przy temperaturze około 100ºC ginie większość bakterii.

Czyszczenie zewnętrznej jednostki.

Zewnętrzna jednostka oczywiście nie potrzebuje odgrzybiania ale jest narażona na zabrudzenia kurzem z ulicy i też potrzebuje regularnego czyszczenia. Mocno zabrudzony agregat może spowodować poważne awarie i spowodować wymianę całej klimatyzacji. Do czyszczenia obudowy, wymiennika i wentylatora stosujemy specjalny środek czyszczący, który potrafi rozpuścić najmocniejsze zabrudzenia.

Sprawdzenie szczelności układu chłodniczego.

Bardzo ważne jest też sprawdzanie układu chłodniczego (sprawdzamy szczelność i najważniejsze parametry pracy).

Sprawdzenie prawidłowości działania urządzenia.

Na tym etapie sprawdzamy klimatyzację w różnych trybach, jej wydajność, sprawdzamy układ odprowadzenia skroplin i połączenia elektryczne.

Kiedy lepiej wykonywać serwis klimatyzacji – jesienią czy wiosną?

Jeżeli urządzenie jest używane tylko latem – zdecydowanie na jesieni!

Dlaczego? Podczas eksploatacji klimatyzatora w trybie chłodzenia latem na wymienniku  wewnętrznej jednostki tworzą się skropliny, które zbierają się w tace skroplinowej i dalej są odprowadzane na zewnątrz budynku albo do kanalizacji. W połączeniu z wysoka temperaturą otoczenia tworzą się doskonałe warunki do rozmnażania mikrobów i grzybów.

Dlatego na jesieni robi się pełny serwis urządzenia – przede wszystkim wykonywane jest dokładne czyszczenie i odgrzybianie.

Zalecamy także wiosenny serwis, który generalnie polega na przygotowywaniu urządzenia do sezonu czyli sprawdzenie prawidłowości działania w różnych trybach czy sprawdzenia prawidłowości działania układu odprowadzenia skroplin. Oczywiście, dodatkowo wykonywane jest , chociaż nie w tak rozszerzonym zakresie, odgrzybianie filtrów, wymiennika wewnętrznej jednostki i układu odprowadzenia skroplin.

A jak z serwisem, jeżeli klimatyzator używany jest całorocznie?

W tym przypadku zalecamy wykonywanie pełnego serwisu na jesieni i wiosną – najlepiej we wrześniu/październiku i kwietniu/maju.