System VRF (Variable Refrigerant Flow) – rozbudowany wielostrefowy system klimatyzacji, który składa sie z wielu wewnętrznych jednostek połączonych rurociągiem chłodniczym z jednym lub kilkoma agregatami. Najczęściej system VRF jest stosowany w budynkach mających dziesiątki lub setki pomieszczeń – hotele, biurowce, centrum handlowe… Ale coraz częściej system VRF klienci zamawiają dla mniejszych obiektów – budynków jednorodzinnych, sklepów, przedszkoli, biur. Takie systemy mają mniejszą ilość jednostek wewnętrznych i nazywają się Mini VRF.

Zasady działania systemów VRF

System VRF może mieć od dwóch do kilkunastu jednostek wewnętrznych podłączonych do jednej jednostki zewnętrznej. Do jednego układu można podłączyć dziesiątki albo i nawet setki jednostek wewnętrznych zwiększając ilość agregatów do nawet kilkunastu sztuk. Dodatkową zaletą jest to, że system VRF można rozbudowywać nawet w trakcie eksploatacji budynku. Przy tym istnieje możliwość stosowania różnych typów jednostek wewnętrznych – ściennych, kasetonowych, kanałowych, przypodłogowych.

Systemy VRF 2-rurowe są najczęściej spotykane i pozwalają na pracę wszystkich jednostek wewnętrznych tylko w tym samym trybie – chłodzenie lub grzanie.

Systemy VRF 3-rurowe są bardziej zaawansowanymi i droższymi urządzeniami. Natomiast instalując taki system użytkownik ma możliwość włączenia poszczególnych jednostek wewnętrznych w różnych trybach niezależnie od siebie. Na przykład w zimie większość pokoi włączone w tryb ogrzewania a serwerownia nadal schładza się jednostkami włączonymi w tryb chłodzenia albo cały budynek latem schładza się jednostkami wewnętrznymi włączonymi w tryb chłodzenia, natomiast dla potrzeb CWU albo podgrzewania basenu jest podgrzewana woda w zasobniku.

Jednostki wewnętrzne łączone są z agregatem jedną „nitką” rurociągów chłodniczych z odgałęzieniami do poszczególnych jednostek lub ich grup. Sterowanie każdą jednostką wewnętrzną odbywa się przez piloty indywidualne, grupowe lub jeden wspólny kontroller często połączony z systemem zarządzania budynkiem. W zależności od zapotrzebowania w chłodzie lub cieple kontroller zmienia ilość czynnika w każdej jednostce wewnętrznej w każdym konkretnym momencie. Stąd nazwa systemu VRF – Variable Refrigerant Flow.

Zalety systemów VRF

  • możliwość połączenia dziesiątek albo i nawet setek jednostek do jednego systemu;
  • możliwość jednoczesnego działania wewnętrznych jednostek w różnych trybach, co daje dużą przewagę nad systemami typu fancoil i mniejszymi Multi-Split;
  • mniejsze koszty systemu VRF w porównaniu do systemów Split i Multi-Split;
  • mniejsze koszty eksploatacyjne;
  • możliwość integracji z systemem zarządzania budynkiem (BMS);
  • zachowanie wysokiego poziomu estetycznego poprzez zmniejszenie ilości jednostek zewnętrznych z możliwością usytuowania ich na dachu, podwórku lub w garażu podziemnym;
  • możliwość stosowania dłuższych instalacji chłodniczych (setki metrów w systemie VRF) w porównaniu do systemów Multi-Split (do 80m.b.);

Jedną z najważniejszych zalet jest możliwość montażu jednostki zewnętrznej w dużym oddaleniu od jednostek wewnętrznych (100-150m), przy tym mając możliwość poprowadzenia dużych odcinków w pionie (dziesiątki metrów). Te warunki jest w stanie spełnić tylko system VRF i występują one dosyć często – na przykład w biurowcu, który ma 16 pięter i agregaty są usytuowane na dachu. Takie odległości i taką wysokość jest w stanie pokonać tylko system VRF. Innym przykładem jest zastosowanie systemu VRF w budynku jednorodzinnym – tylko taki system pozwoli na postawienie agregatu w altance w dalszym zakątku działki.

Ile kosztuje system VRF

Cena jest indywidualna dla każdego obiektu i może wynosić od kilkunastu do kilkuset tysięcy złotych. Uzależniona jest od wielu czynników – ilości i mocy jednostek wewnętrznych, mocy agregatu, rozległości systemu, oczywiście marki urządzenia i sposobu sterowania itp. Dokładną cenę można wyliczyć po obejrzeniu miejsca montażu i wykonaniu projektu systemu VRF.
Często jest tak, że koszty systemu VRF wraz z montażem są porównywalne albo i nawet mniejsze od kosztów systemów Split lub Multi-Split o podobnych parametrach.
Inżynierowie I-Klimat Sp. z o.o chętnie wykonają dobór systemu VRF a technicy fachowo wykonają montaż systemu VRF – mają odpowiednią wiedzę, doświadczenie oraz wszystkie niezbędne narzędzia.

 

Bezpłatną wycenę można zamówić na trzy sposoby:

  • wypełnić formularz kontaktowy na stronie;
  • napisać zapytanie na mail;
  • zadzwonić do biura pod numer 691 222 252

Zobacz jak przebiega montaż systemu VRF w naszym wykonaniu: