Awaria klimatyzatora w upalne dni sprawia duży problem, zwłaszcza jeżeli to jest klimatyzacja w biurze lub klimatyzacja w domu. Nie da się skutecznie pracować, kiedy temperatura powietrza w biurze zbliża się do 30st. Również nie da się w takich warunkach wyspać w nocy lub po prostu odpocząć w domu.

  1. Jak zapobiec awarii klimatyzacji?

Obecnie klimatyzatory są urządzeniami mało awaryjnymi i potrafią służyć kilkanaście, albo i nawet dwadzieścia lat. Wcześniej czy później jednak będzie potrzebna naprawa klimatyzacji i nie ma sposobu by tego uniknąć. Ale są sposoby na przedłużenie sprawności i bezawaryjnej pracy klimatyzacji. Oto kilka porad.

Pierwsza zasada – nie oszczędzać na montażu klimatyzacji. To na tym etapie tworzy się grunt do długiej bezawaryjnej pracy klimatyzatora. Porządny montaż klimatyzacji przede wszystkim wymaga od techników dużego doświadczenia, to oni wykonują starannie wszystkie niezbędne czynności – układają trasy, podłączają urządzenia, sprawdzają szczelność, osuszają rury i robią wiele innych rzeczy, od których zależy, jak szybko będzie potrzebna naprawa klimatyzacji i jaki będzie koszt naprawy klimatyzacji. Przy dobrym montażu niedrogi i najpopularniejszy Gree będzie służył 15 lat, ale jeżeli do sprawy weźmie się osoba z małym doświadczeniem, to nawet najdroższy Daikin może potrzebować naprawy już za rok.

Druga zasada – nie warto oszczędzać przy zakupie klimatyzatora. Niezawodność i bezawaryjność zależy niestety również od ceny klimatyzatora – to dlatego klimatyzatory z „wyższej półki” Daikin, Mitsubishi Electric, Mitsubishi heavy ind, Fuji Electric lub Fujitsu kosztują więcej, niż również dobry Gree, Haier lub Cooper&Hunter. Warto rozważyć też możliwość zakupu klimatyzacji na kredyt i zainwestować w bardziej niezawodne urządzenie – I-Klimat Sp. z o.o oferuje klientom taką usługę.

Trzecia zasada – regularny serwis klimatyzacji. Trzeba rozumieć, że klimatyzator – to urządzenie, które przepuszcza przez siebie dziesiątki tysięcy metrów sześciennych powietrza rocznie. Przy tym (ponieważ jednym z zadań klimatyzacji jest oczyszczanie powietrza) cały kurz zostaje w urządzeniu i pod wpływem wilgoci, której też nie brakuje w wewnętrznej jednostce, tworzy grunt dla powstania szkodliwych bakterii. Czyste urządzenie to podstawa długiej i bezawaryjnej pracy klimatyzatora. Oprócz tego podczas serwisu klimatyzacji wykonywana jest podstawowa diagnoza poprawności działania urządzeń. Podczas takiej diagnozy technik może stwierdzić usterkę albo przyszły problem. Odnalezienie usterki i naprawa klimatyzacji na początkowym etapie zawsze ma niższy koszt naprawy klimatyzacji w porównaniu z sytuacją, kiedy klient zgłasza awarię urządzenia nieserwisowanego przez kilka lat.

Czwarta zasada – klimatyzator warto odłączać od prądu podczas większych przestojów, na przykład na jesieni i aż do maja. Czemu warto?

  • Po pierwsze, będąca pod napięciem, elektronika w urządzeniu też się zużywa.
  • Po drugie, jakikolwiek skok napięcia w sieci może spowodować uszkodzenie płytek i związane z tym wysokie koszty naprawy klimatyzacji.
  • Po trzecie, klimatyzator w zimowym okresie, będąc w trybie oczekiwania, podgrzewa sprężarkę, co związane z pobieraniem prądu (10-50W/h) i kosztami eksploatacji klimatyzacji. Najczęściej klimatyzator można wyłączyć wyjmując wtyczkę z gniazdka lub poprzez wyłączenie bezpiecznika w szafie rozdzielczej.

Piąta zasada – przy wystąpieniu usterki warto, żeby naprawę klimatyzacji wykonywał kwalifikowany serwis, technicy, którzy mają odpowiednie doświadczenie i uprawnienia. Samodzielna naprawa klimatyzacji może doprowadzić do zbędnych uszkodzeń elementów klimatyzatora i wyższych kosztów naprawy klimatyzacji.

Naprawa klimatyzacji samodzielnie.

Są też podstawowe usterki, z którymi użytkownik może sam sobie poradzić bez pomocy techników.

  • Klimatyzacja nie działa, nie ma żadnej reakcji na pilota.
    Bardzo często ta usterka występuje przy pierwszym uruchomieniu w sezonie. W tym przypadku przede wszystkim trzeba sprawdzić zasilanie klimatyzatora – często bywa, że użytkownik zapomina włączyć bezpiecznik lub włożyć wtyczkę do gniazdka.
  • Klimatyzacja nie działa, ma zasilanie ale nie reaguje na pilot.
    Przede wszystkim trzeba włączyć klimę z przycisku, który jest najczęściej pod panelem przednim. Jeżeli urządzenie włączyło się – przyczyna jest w pilocie lub odbiorniku podczerwieni. Trzeba wymienić baterie w pilocie. Jeżeli nie pomoże – wyzwać techników.
  • Klimatyzacja nie chłodzi.
    Przyczyn tego może być wiele, ale podstawowe czynności, które użytkownik może podjąć samodzielnie, to sprawdzenie nastawień na pilocie. Warto pamiętać, że nie wystarczy tylko nastawić temperaturę docelową. Ważne jest włączenie odpowiedniego trybu – chłodzenie (przycisk Cool lub śnieżynka) albo grzanie (przycisk Heat lub słoneczko). W przeciwnym przypadku klima, na przykład będąc w trybie grzania, nie włączy się sama na chłodzenie przy obniżeniu nastawy temperatury. Nie warto też używać tryb AUTO.

Jeżeli te czynności nie doprowadziły do skutku, warto wezwać techników.

Koszt naprawy klimatyzacji

Koszt naprawy klimatyzacji uzależniony jest od rodzaju usterki ale zasadniczo składa się z trzech czynników:

– dojazd ekipy w granicach Warszawy – 100,00zł netto;
– godzina pracy technika –  250,00zł netto;
– wartości części zamiennych lub materiałów.

Minimalny koszt naprawy klimatyzacji – 250,00zł netto.

Naprawa klimatyzacji jest wykonywana przez wykwalifikowany personel posiadający niezbędną wiedzę i narzędzia.

Nasza galeria pokaże ci przykłady usterek i proces naprawy klimatyzacji: