Klimatyzacja do mieszkania w bloku  – czy warto?

Uważamy że tak. Coraz więcej naszych klientów decyduje się na założenie klimatyzacji w swoim mieszkaniu już na etapie wykańczania. Zakup klimatyzatora oznacza dziś nabycie wielofunkcyjnego urządzenia klimatyzacyjnego z wieloma dodatkowymi funkcjami:

 • wentylacja
 • oczyszczanie powietrza
 • osuszanie powietrza
 • jonizacja
 • zmiana kierunku nawiewu
 • tryb automatyczny

Klimatyzatory domowe w segmencie budżetowym mają minimalny zestaw funkcji ochronnych. Wraz ze wzrostem klasy urządzenia, jego funkcje są bardziej rozbudowane.

Obecne klimatyzatory różnią się od poprzednich generacji, dzięki zastosowaniu nowych czynników chłodniczych (R32) i silników inwerter-owych są bardziej wydajne i zużywają mniej energii elektrycznej. Biorąc pod uwagę, że praca zdalna wzrosła o 159% od 2009 to założenie klimatyzacji nie tylko kwestia komfortu ale i efektywności pracy.

Jaki klimatyzator do mieszkania?

To zależy od:

 • rodzaju pomieszczenia
 • wysokości sufitu, liczby okien i drzwi.

Jakość chłodzenia, nieprzerwana praca urządzenia i jego żywotność zależą od prawidłowego doboru mocy klimatyzatora.

Wybór wysokiej jakości i ekonomicznego klimatyzatora należy powierzyć profesjonalistom.

Dobór klimatyzatora o za niskiej mocy spowoduje jego dłuższą pracę na najwyższych parametrach, co zwiększy zużycie energii i doprowadzi do przedwczesnej awarii sprzętu. Ponadto należy dodatkowo wziąć pod uwagę:

 • nasłonecznienie – ilość i wielkość okien oraz kierunek świata
 • obecność urządzeń gospodarstwa domowego
 • liczbę osób przebywających w pomieszczeniu

W oparciu o powyższe, głównym parametrem pozostaje moc bezpośrednio zależna od powierzchni pomieszczenia, które musi być chłodzone, a czasem ogrzewane. Obecnie wszystkie klimatyzatory mogą pracować również jako urządzenia grzewcze. Działają wówczas na zasadzie pompy ciepła – pobierają ciepło z otoczenia i ogrzewają nim wnętrze mieszkania. Jest to bardzo przydatna funkcja w okresie przejściowym.

Najbardziej popularny klimatyzator do mieszkania.

Najpopularniejszym klimatyzatorem w mieszkaniach w bloku jest urządzenie typu split naścienny. Jest to wybór 90% kupujących. Klimatyzacja typu split składa się z jednej jednostki zewnętrznej i jednej wewnętrznej, która pozwala schłodzić jedno wybrane pomieszczenie.

Jeśli zależy nam, by chłodno było w całym mieszkaniu, musimy wybrać klimatyzację typu mulitsplit. Urządzenie klimatyzujące typu mulitsplit składa się z jednej jednostki zewnętrznej i kilku jednostek wewnętrznych, montowanych w poszczególnych pomieszczeniach.

Jeśli nie dostaliśmy od zarządcy zgody na instalację klimatyzacji lub nie chcemy przeprowadzać dość jednak wymagających prac montażowych, zostaje nam klimatyzacja przenośna. Takie urządzenia są jednak mniej efektywne od klimatyzatorów stacjonarnych – szczególnie, gdy rurę wyrzutową wystawiamy przez uchylone okno.

Którą firmę wybrać do zakupu klimatyzatora do domu.

Cały asortyment można podzielić na trzy kategorie: Klimatyzatory premium, Urządzenia do kontroli klimatu w średnim przedziale cenowym, Jednostki budżetowe.

Klimatyzatory premium:

 • Daikin. Ta światowej klasy firma posiada sieć zakładów produkcyjnych w Niemczech, Turcji, Czechach i innych krajach. Urządzenia klimatyzacyjne produkowane przez te zakłady mają charakterystyczne cechy: ciągłe doskonalenie urządzeń, dostosowanie do nowoczesnych potrzeb domowych i przemysłowych, sterowanie inwerterowe (nie we wszystkich modelach, ale w większości), wysokiej jakości filtracja i wysoka wydajność. Klimatyzatory Daikin to urządzenia zapewniające maksymalny komfort. Obecnie Daikin jest uznawany za najlepszego producenta systemów i urządzeń klimatyzacyjnych.
 • Mitsubishi Electric – produkowane w Tajlandii, o stylowym wyglądzie i wysokiej jakości. Modele są zdolne do ogrzewania/chłodzenia różnego rodzaju pomieszczeń – zarówno domowych, jak i przemysłowych. Charakterystyczną cechą klimatyzatorów Mitsubishi Electric jest ich działanie na zasadzie “logiki rozmytej”. Jej istota polega na tym, że system automatycznie określa temperaturę na podstawie życzeń użytkownika i danych otrzymanych przez system (t, wilgotność).
 • Fuji – to urządzenia najwyższej jakości, które oferują nowoczesne i wysokowydajne rozwiązania. 5 letni okres gwarancji jest potwierdzeniem najwyższej jakości urządzeń. Urządzenia Fuji Electric to energooszczędne klimatyzatory osiągające klasę energetyczną nawet A+++, która jest najwyższym poziomem efektywności energetycznej, zawartej w Europejskiej Etykiecie Energetycznej.

Najpopularniejsze klimatyzatory (średnia cena):

 • Klimatyzatory Gree posiadają wszystkie niezbędne funkcje dla komfortu człowieka w każdym pomieszczeniu. Sprzęt zyskał popularność dzięki niezawodnej pracy, prostej obsłudze i przystępnej cenie. Prawie wszystkie nowe modele działają nie tylko w trybie chłodzenia, ale także w trybie ogrzewania. Elementy filtrujące urządzenia oczyszczają powietrze z kurzu, grzybów i alergenów. Klimatyzatory Gree posiadają funkcję autodiagnostyki i same naprawiają wszystko w przypadku drobnych problemów, co znacznie ułatwia użytkowanie.
 • Klimatyzatory HAIER – Marka znana jest na całym świecie z niezawodnych i nowoczesnych urządzeń chłodzących, które pomagają w uzyskaniu komfortu cieplnego w domu i w biurze. Świadczą o tym liczne nagrody oraz wyróżnienia przez międzynarodowe organizacje, którymi może pochwalić się zarówno producent, jak i jego lokalni dystrybutorzy. Produkty tej marki doceniane są również w gronie osób skarżących się na katar sienny, jako idealna klimatyzacja dla alergików.
 • Klimatyzatory Cooper&Hunter to najlepszy wybór na rynku technologii klimatycznych. Projektanci i inżynierowie C&H ściśle współpracują z Daikin i często wykorzystują ich komponenty w swoich produktach. Specjalistyczne urządzenia Cooper&Hunter rzadko się psują. Gama modeli jest przyzwoita. Zakres cen jest również dość zróżnicowany, co pozwala dokonać wyboru w oparciu o swoje możliwości.

Klimatyzatory budzetowe.

 • AUX – Dzięki ciągłym inwestycjom w badania i rozwój, marka AUX może zaoferować konkurencyjne, zaawansowane technologicznie i atrakcyjne stylistycznie produkty, spełniające najwyższe standardy jakości i europejskie wymagania dotyczące efektywności energetycznej.
 • Alpicair – to marka, obejmująca różnorodne systemy klimatyzacji powietrza oraz kontroli klimatu. Klimatyzatory ścienne serii RAC AlpicAir to połączenie jakości z atrakcyjną ceną.

Wybraliśmy najpopularniejsze modele klimatyzatorów. Więcej informacji na temat ich właściwości można uzyskać od naszych specjalistów pod numerami telefonów 691 222 252, 721 214 700.

Jakich marek klimatyzatorów najlepiej unikać?

 1. Marki z podejrzanie niskimi cenami. Dobry klimatyzator nie może być sprzedawany za bezcen.
 2. Marki, które nie zapewniają obsługi posprzedażowej. Jeśli urządzenie się zepsuje, marka nie zapewnia serwisu gwarancyjnego, co oznacza, że będziesz musiał poszukać firmy zewnętrznej, która je naprawi.
 3. Nowa, niesprawdzona marka. Dzięki tej opcji możesz zaryzykować i wygrać, to znaczy uzyskać szansę na uzyskanie marki wysokiej jakości i niedrogiej ze względu na jej nowość. Ale jest też szansa na przegraną.

Jaki jest koszt założenia klimatyzacji w mieszkaniu?

Klientom, którzy dysponują ograniczonym budżetem, radzimy, aby wybrali topowy model mniej znanego producenta niż słabszy model producenta premium. Ta zasada pozwala uzyskać wydajną klimatyzację do mieszkania, która spełnia oczekiwania właścicieli. Na cenę montażu klimatyzacji w bloku wpływa również stopień trudności instalacji. Czasochłonny montaż siłą rzeczy będzie kosztować więcej. Z drugiej strony, im krótsze połączenia między jednostką wewnętrzną i agregatem, tym lepiej. Jeśli fachowcy nie muszą wykonywać skomplikowanych prac, koszt montażu będzie odpowiednio niższy. Dobrym sposobem na zaoszczędzenie jest zakup urządzenia oraz usługi montażu w jednej firmie.

Czy potrzebne jest pozwolenie na klimatyzację w bloku?

Mieszkanie w bloku ma swoje zalety i wady. W przypadku klimatyzacji w bloku przepisy narzucają pewne ograniczenia, w tym konieczność uzyskania pozwolenia (ze wspólnoty lub spółdzielni mieszkaniowej) na montaż klimatyzatora.

Przed zakupem urządzenia warto zapoznać się z regulaminami wspólnoty oraz sprawdzić warunki techniczne montażu klimatyzacji.

Zgodę na klimatyzację w bloku zwykle łatwiej uzyskać, gdy chcemy zamontować klimatyzację na balkonie przynależnym do mieszkania. Znacznie trudniej otrzymać pozwolenie na montaż jednostki zewnętrznej na dachu lub elewacji budynku.

Gdzie w mieszkaniu zamontować klimatyzację?

Klimatyzator może być zamontowany w oparciu o możliwości techniczne. Zazwyczaj urządzenie montuje się na ścianie budynku bloku lub na balkonie. Jest to uzależnione m.in. od warunków spółdzielczych. W tym miejscu warto podkreślić istotny element, który ma zdecydowany wpływ na jakość. Chodzi o wymagalne przestrzenie, które zapewniają prawidłową pracę urządzenia. Niezwykle ważne jest, by klimatyzator był umieszczony w odpowiedniej odległości od ściany, podłoża lub innych obiektów, tak by nic nie zakłócało jego prawidłowej pracy. Tylko w ten sposób można uzyskać w pełni satysfakcjonujące chłodzenie, co przełoży się na utrzymywanie komfortowej temperatury w wyznaczonych pomieszczeniach.