Wentylacja i rekuperacja FAQ
Jaki koszt instalacji wentylacji?
Niestety, nie ma tu konkretnej odpowiedzi.
Ceny na montaż wentylacji zależą od rodzaju montowanego sprzętu, jego wymiarów, wysokości na jakiej mamy pracować oraz terminu w jakim systemy wentylacyjne mają zostać zamontowane.
Cena na montaż wentylacji się kalkulue po oględzinach obiektu przez specjalistę i sporządzeniu kosztorysu.
Jak zamówić instalację wentylacyi?
Jeśli potrzebujesz montażu systemów wentylacyjnych w Warszawie lub na terenie Polski, skontaktuj się z nami telefonicznie, przez messenger, mailowo lub zostaw zapytanie na stronie.
Po wizycie na miejscu i wstępnych oględzinach zrobimy kosztorys instalacji wentylacji, który zostanie zatwierdzony przez klienta i podpiszemy umowę. Montaż wentylacji wykonywany jest w uzgodnionym terminie przy użyciu sprzętu określonego zarówno w kosztorysie jak i umowie.
Gdzie wymagana jest wentylacja?
Wentylacja jest obowiązkowa w pomieszczeniach bez okien (łazienki, magazyny, piwnice). Aby zapewnić swobodny przepływ powietrza, przekrój poprzeczny przejścia wentylacyjnego powinien być taki sam na całej długości.
Jak często trzeba wykonywać serwis systemu rekuperacji?
Zazwyczaj serwis systemu rekuperacji jest wykonywany raz na rok.
Co robimy w trakcie przeglądu?
Podstawową czynnością jest wymiana filtrów, czyszczenie wymienników oraz obudowy rekuperatora. Ważnym elementem jest także sprawdzenie stanu systemu odprowadzenia skroplin, stanu połączeń elektrycznych i nastaw urządzenia. Niezbędne jest również czyszczenie kratek wyrzutni oraz czerpni wraz z filtrem wstępnym (jeśli jest zamontowany).
Wskazane jest stosowanie się do 3 zasad:
- sprawdzenie stanu filtrów i centrali raz na 3 miesiące i w razie potrzeby wymiana filtrów.
- regularna samodzielna wymiana filtrów raz na 6 miesiące w standardowych warunkach użytkowania.
- raz na 12 miesięcy zlecać fachowcom wykonywanie przeglądu systemu rekuperacji
Od tego zależy, jak czystym powietrzem oddychają Użytkownicy w budynku i na ile skutecznie pod kątem energooszczędności działa cały system rekuperacji.
Jak często trzeba wymieniać filtry w rekuperatorze?
Te pytanie bardzo często słyszymy od naszych Klientów.
Większość producentów zaleca wymianę filtrów raz na pół roku i to mniej więcej odpowiada rzeczywistości. Przy normalnej eksploatacji przez pół roku filtry już są mocno zabrudzone i często już mogą stwarzać problemy – powodować nieprawidłowo wysoki opór dla przepływu powietrza i przepuszczać kurz dalej do rekuperatora i całego systemu rozprowadzenia powietrza.
Filtry można wymieniać częściej, 3 albo nawet 4 razy w roku – wszystko zależy od panujących warunków.
Zasadą dla Użytkownika ma być sprawdzenie stanu filtrów raz na 3 miesiące. To nie znaczy, że koniecznie trzeba je wymieniać, ale warto wiedzieć, w jakim stanie jest rekuperator. To urządzenie, od którego zależy jakość powietrza w całym budynku. Ponieważ, oprócz zwykłych współczynników zabrudzeń w okolicy (na przykład drogi, przemysł, pylące rośliny), do których Użytkownik jest przyzwyczajony, występują czasowe – na przykład naprawa drogi, remont albo inne roboty budowlane w pobliżu. Takie roboty są dużym źródłem zakurzenia, a system rekuperacji zaciąga mocno zapylone powietrze, intensywnie zabrudzając filtry. W takich okolicznościach filtry potrafią zabrudzić się i zapchać w kilka dni.
Dlatego warto zapamiętać 3 zasady:
- Sprawdzać stan filtrów i centrali raz na 3 miesiące i w razie potrzeby ich wymiana
- Wymieniać filtry raz na 6 miesiący w warunkach standardowych.
- Raz na 12 miesięcy wykonać przegląd centrali przez wykfalifikowaną firmę
Od tego zależy na ile czystym powietrzem oddychają Użytkownicy w budynku i na ile skutecznie pod kątem energooszczędności działa cały system rekuperacji.