System VRF (Variable Refrigerant Flow) – rozbudowany wielostrefowy system klimatyzacji, który składa sie z wielu wewnętrznych jednostek połączonych rurociągiem chłodniczym z jednym lub kilkoma agregatami. Najczęściej system VRF jest stosowany w budynkach mających dziesiątki lub setki pomieszczeń – hotele, biurowce, centrum handlowe… Ale coraz częściej system VRF klienci zamawiają dla mniejszych obiektów – budynków jednorodzinnych, sklepów, przedszkoli, biur. Takie systemy mają mniejszą ilość jednostek wewnętrznych i nazywają się Mini VRF.

system VRF

Zasady działania systemów VRF

System VRF może mieć od dwóch do kilkunastu jednostek wewnętrznych podłączonych do jednej jednostki zewnętrznej. Do jednego układu można podłączyć dziesiątki albo i nawet setki jednostek wewnętrznych zwiększając ilość agregatów do nawet kilkunastu sztuk. Dodatkową zaletą jest to, że system VRF można rozbudowywać nawet w trakcie eksploatacji budynku. Przy tym istnieje możliwość stosowania różnych typów jednostek wewnętrznych – ściennych, kasetonowych, kanałowych, przypodłogowych.

montaż systemu VRF

Systemy VRF 2-rurowe są najczęściej spotykane i pozwalają na pracę wszystkich jednostek wewnętrznych tylko w tym samym trybie – chłodzenie lub grzanie.

Systemy VRF 3-rurowe są bardziej zaawansowanymi i droższymi urządzeniami. Natomiast instalując taki system użytkownik ma możliwość włączenia poszczególnych jednostek wewnętrznych w różnych trybach niezależnie od siebie. Na przykład w zimie większość pokoi włączone w tryb ogrzewania a serwerownia nadal schładza się jednostkami włączonymi w tryb chłodzenia albo cały budynek latem schładza się jednostkami wewnętrznymi włączonymi w tryb chłodzenia, natomiast dla potrzeb CWU albo podgrzewania basenu jest podgrzewana woda w zasobniku.

Jednostki wewnętrzne łączone są z agregatem jedną „nitką” rurociągów chłodniczych z odgałęzieniami do poszczególnych jednostek lub ich grup. Sterowanie każdą jednostką wewnętrzną odbywa się przez piloty indywidualne, grupowe lub jeden wspólny kontroller często połączony z systemem zarządzania budynkiem. W zależności od zapotrzebowania w chłodzie lub cieple kontroller zmienia ilość czynnika w każdej jednostce wewnętrznej w każdym konkretnym momencie. Stąd nazwa systemu VRF – Variable Refrigerant Flow.

 VRF – zalety

VRF w domu jednorodzinnym

  • możliwość połączenia dziesiątek albo i nawet setek jednostek do jednego systemu;
  • możliwość jednoczesnego działania wewnętrznych jednostek w różnych trybach, co daje dużą przewagę nad systemami typu fancoil i mniejszymi Multi-Split;
  • mniejsze koszty systemu VRF w porównaniu do systemów Split i Multi-Split;
  • mniejsze koszty eksploatacyjne;
  • możliwość integracji z systemem zarządzania budynkiem (BMS);
  • zachowanie wysokiego poziomu estetycznego poprzez zmniejszenie ilości jednostek zewnętrznych z możliwością usytuowania ich na dachu, podwórku lub w garażu podziemnym;
  • możliwość stosowania dłuższych instalacji chłodniczych (setki metrów w systemie VRF) w porównaniu do systemów Multi-Split (do 80m.b.);

Jedną z najważniejszych zalet jest możliwość montażu jednostki zewnętrznej w dużym oddaleniu od jednostek wewnętrznych (100-150m), przy tym mając możliwość poprowadzenia dużych odcinków w pionie (dziesiątki metrów). Te warunki jest w stanie spełnić tylko system VRF i występują one dosyć często – na przykład w biurowcu, który ma 16 pięter i agregaty są usytuowane na dachu. Takie odległości i taką wysokość jest w stanie pokonać tylko system VRF. Innym przykładem jest zastosowanie systemu VRF w budynku jednorodzinnym – tylko taki system pozwoli na postawienie agregatu w altance w dalszym zakątku działki.

Ile kosztuje system VRF

VRF na dachu

Cena jest indywidualna dla każdego obiektu i może wynosić od kilkunastu do kilkuset tysięcy złotych. Uzależniona jest od wielu czynników – ilości i mocy jednostek wewnętrznych, mocy agregatu, rozległości systemu, oczywiście marki urządzenia i sposobu sterowania itp. Dokładną cenę można wyliczyć po obejrzeniu miejsca montażu i wykonaniu projektu systemu VRF.
Często jest tak, że koszty systemu VRF wraz z montażem są porównywalne albo i nawet mniejsze od kosztów systemów Split lub Multi-Split o podobnych parametrach.
Inżynierowie I-Klimat Sp. z o.o chętnie wykonają dobór systemu VRF a technicy fachowo wykonają montaż systemu VRF – mają odpowiednią wiedzę, doświadczenie oraz wszystkie niezbędne narzędzia.

 

Bezpłatną wycenę można zamówić na trzy sposoby:

  • wypełnić formularz kontaktowy na stronie;
  • napisać zapytanie na mail;
  • zadzwonić do biura pod numer 691 222 252

Zobacz jak przebiega montaż systemu VRF w naszym wykonaniu: