Systemy wentylacji i rekuperacji wymagają regularnego serwisu.

Na czym polega serwis wentylacji i rekuperacji?

Przede wszystkim wymiana albo czyszczenie filtrów. Zalecana raz na 6 albo 3 miesiące w zależności od panujących warunków, intensywności eksploatacji i odpowiednio zabrudzenia.

Nie mniej istotne jest dokładne czyszczenie wymiennika rekuperatora, wnętrza obudowy i wentylatorów, czyszczenie anemostatów, kratek wyrzutni i czerpni

Podczas serwisu sprawdzany jest system odpływu skroplin, pomiar najważniejszych parametrów oraz kontrola ustawień rekuperatora.

filtr

Główne „zanieczyszczenia” wentylacji:

  • Z ulicy, który osadza się na filtrach i samej instalacji;
  • Tłuszczarodniki grzybów, pleśń, kondensacja — pojawiają się przy wentylacji wilgotnego, ciepłego powietrza;
  • Zabrudzenia budowlane;
  • Kurz, sadza, które ze względu na swoją lepką konsystencję zatykają filtry i kanały powietrzne, a przepustowość systemu znacznie się zmniejsza. Takie zanieczyszczenia systematycznie powstają w kawiarniach i restauracjach, gdzie separatory tłuszczu muszą być czyszczone co miesiąc.
  • Rdza — pojawia się w wyniku ruchu wilgotnego powietrza przez kanały, co prowadzi do korozji.
  • Nawarstwienia zawiesin i pierwiastków chemicznych — powstają w wyciągach laboratoryjnych i salach lekcyjnych. Neutralizacja pierwiastków chemicznych w wentylacji takich pomieszczeń wpływa bezpośrednio na zdrowie przebywających w nich osób.

Wentylacja obiektów medycznych musi być konserwowana i dezynfekowana co 6 miesięcy.

System wyciągowy takich budynków musi pracować cały czas na dużej mocy, aby zapewnić skuteczne usuwanie patogenów znajdujących się w powietrzu.